Футбол. На кого в "Шахтарі" працюють гроші Ахметова?
З нинішнім бюджетом у більш ніж 80 млн. доларів донецький "Шахтар" міг би успішно грати в провідних європейських футбольних лігах. Втім, цих грошей пана Ахметова вистачає лише на програш від збанкрутілого столичного "Арсеналу" та невиразний виступ команди в єврокубках ось уже протягом багатьох років.
Щоб клуб функціонував, а Ахметов кожного разу заявляв про високі цілі в Європі, а в результаті провалювався, йому доводиться не лише платити зарплату футболістам, яка в першій команді коливається від 20 до 70 тисяч доларів на місяць, тренерам (лише один Мірча Луческу в рік обходиться в 2 млн. євро), але й викидати не менші гроші на місцевих та закордонних фахівців, які "кормляться" "зеленими" найбагатшої людини України.
Розпочнемо із селекційної служби клубу, яка нараховує близько десяти екс-футболістів та "нових українських" експертів футболу. Ці люди в "Шахтарі" отримують зарплатню від 15 тисяч доларів + "відкати" за того чи іншого гравця, кого вони купили. Це ті ж колись відомі гравці як Попов, Орбу, Ателькін та Матвеєв. За останні 5 років роботи селекційної служби вона може взяти собі до активу лише придбання Матузалема та Шуста, але це заслуга іншої людини.
А скільки було провальних трансферів, до яких приклав руку також і Мірча Луческу. Купівля за 3,5 євро захисника Толга, того ж Брандау, румунської дивізії на чолі зі Стойканом, Беркеуаном, Лалатович, болгарин Пажин... Кошти вкладені в цих гравців вже ніколи себе не виправдають.
Багатомільйонні трансфери Елано, Жадсона, Леонардо та Фернадіньою також поки не виправдовують очікуваного і невідомо чи взагалі себе колись окуплять.
Тепер щодо заробити на трансферах гравців. У цьому плані "Шахтар" серед аутсайдерів українського чемпіонату. Який з гравців за останні роки залишив "Шахтар" і поїхав грати хоча б в якийсь середній європейський клуб? Правильно, практично ніхто. Нещодавно орендували до "Фулхема" Лаштувку, а роком раніше в "Портсмуті" на правах оренди виступав Вукіч, який вже знову в Донецьку відробляє свій грошовитий контракт виходами на заміну.
На чому ж заробляє донецький клуб? Так, НІ НА ЧОМУ. Поки гроші Ахметова ось вже 10 років летять у прірву. За весь цей час команда лише моментами показувала гру гідну такому капіталовкладенню.
Незважаючи на доволі кволі результати команди в єврокубках Ахметов продовжує курс на Європу. Нині закордонних футбольних фахівців в "Шахтарі" працює більше, ніж українських. Що змінилося з тих пір, коли в сезоні 2001/2002 року "Шахтар", очолюваний, Віктором Прокопенком і складений майже на 100% з українців перемагав у Лізі Чемпіонів "Арсенал" та "Селтік"? Практично нічого, а ось контракти донецьких гастарбайтерів з Європи в "Шахтарі" збільшилися в кілька разів.
Нині провідні ролі в клубів, окрім румуна Мірча Луческу відіграє і його помічник молдованин Олександр Спиридон, італійський тренер з фізпідготовки Карло Ніколіні і навіть іспанський лікар команди Пако Біоско та голландець Хенк фон Стей, який очолює футбольну академію клубу.
У тренерському штабі лише один українець Володимир Гаврилов. Спортивний директор Віктор Прокопенко і той залишив команду і подався в політику.
Поки не виправдані високі зарплати іноземних-фахівців також не радують Ахметова. Наприклад, лише один лікар іспанець Пако Біоско отримує в "Шахтарі" щомісяця 40 тисяч доларів. Так в тій же Іспанії він би з цих грошей заплатив майже половину на податок, а в українському краю він це може отримувати копієчка до копієчки і без зайвих морок з податківцями. Чому ж йому не працювати в "Шахтарі", а не якійсь там "Барселоні".... Причому роботи в Біоско не так і багато і в часи дозвілля він навіть вдається до критики української футбольної влади, піддавшись настроям пана Луческу.
Втім, дана категорія функціонерів - це все люди спорту, які як можуть так і заробляють на тому що вони можуть робити - поки це не стало відомо босу.
Менджемент донецького клубу - це та структура, якою Ахметов може пишатися, а особливо тим, як вони гарно виконують його доручення, "дерибанячи" залишок з шістьма нулями між собою. Ось тут сидять справжні акули, які хоча й не досить гарно розбираються у футболі, але достатньо гарно все роблять, щоб бути серед "недоторканих" і з ореолом молодий фахівець.
Всі фінансові потоки на клуб йдуть через генерального директора Сергія Палкіна. Виважений колишній фінансовий директор криворізької та дніпропетровської цементних фабрик нині провів повну реструктуризацію клубу, мета якої - приховати корупційні схеми функціонування під прозорою ієрархічною пірамідкою.
Розробку ширми, яку нині очолює Палкін, свого часу доручили відомій європейській конторі PriseWaterHous, і ті спрацювали на славу. З одного боку досі у розпорядженні Палкіна чорна готівка, яку в безмежній кількості надає головна ринатівська структура СКМ, з іншого, все у роботі клубу "вилизано", прозора звітність, розрахунки і замовлення виконують безготівково, чітка підпорядкованість у штатному розкладі.
Палкін для "Шахтаря" - як виток еволюції пострадянського суспільства, коли малинові піджаки з золотими ґудзиками змінили шикарні і стильні костюми від "Армані" та "Бануччі". Суть стара, проте вигляд, вигляд не порівняти! Син художника з дипломом Національної Академії Управління та досвідом навчання в Англії, Сергій Палкін нині не замінимий помічник Ахметова, на якого ніколи не впаде караюча рука боса, навіть якщо "Шахтар" буде ганьбитися в Європі.
Досить солідні кошти "Шахтар" витрачає на PR-акції коефіцієнт корисної дії від яких мінімальний при максимальних затратах. Наприклад, у минулому році був представлений фільм "Шлях чемпіона", який був випущений до 70-річчя клубу. Даний "шедевр" кіномистецтва розкритикували всі - від журналістів до професіоналів в зйомці кіно. Єдині люди які їм пишалися - це Сергій Палкін та духовний творець кіно Дмитро Єфімов, який більш відомий як директор департаменту маркетингу продаж і телекомунікацій ФК "Шахтар".
Єфімов - це новий тип менеджера, керівника середньої руки. "Данон" і "Кока-Кола" - ось попередні місця роботи Єфімова, і ця його трудова книжка показова: важко уявити, аби колись раніше в "Динамо" або "Шахтар" залучили на реальну і навіть керівну роботу людину з таким творчим шляхом.
На даний момент Єфімов приготував Ахметову ще один кіно-шедевр і знімає рекламний ролик про клуб. Зйомками донецького рекламного блокбастеру керує оператор Рассел Карпентер, що свого часу відзняв відомий фільм "Титанік", а режисером є ще один громадянин США - Роберт Блейк. Так ось рекламний ролик - це, звичайно, добре, але після фіаско гірників Лізі чемпіонів та невпевненої гри в ЧУ навряд чи даний ролик матиме ефект. На це можна відповісти, що "Шахтар" же колись заграє, і ролик пригодиться. Можна погодитися, але суму з шести нулями за зйомки кліпу американські профі з кишень Ахметова вже вивудили.
Головне, щоб ролик про команду не повторив долю гіганта-корабля "Титаніка", але у футболі, а так все добре.
На цьому список людей, які віддані грошам Ахметова можна було б продовжити, але це вже були б люди другої ліги. Вищезгадані особистості - це еліта, яка грає в сучасну і прибуткову гру заради своєї користі, а ось ФК "Шахтар" продовжує грати у футбол, після якого майже ніколи не хочеться викрикнути: "Шахтар - чемпіон!"
Джерело: http://www.champion.com.ua
|