Єврокубковий сезон практично завершився. Залишилося усього два матчі, тому самий час подумати про сезон наступний, тим більше що і в Лізі чемпіонів, і в Кубку УЄФА настають істотні зміни.
Якщо Кубок УЄФА зникне назовсім, то в ЛЧ зміниться формат. Невелика зміна формату була схвалена ще два роки тому, але чинність набуде лише після римського фіналу.
Добре це чи погано для українських клубів пропоную розміркувати разом. Почнемо з Ліги чемпіонів.
Груповий турнір в Лізі чемпіонів і подальші стадії залишаться по-старому, а ось відбір в групу буде трохи іншим.
Раніше в груповий турнір напряму потрапляли 16 клубів, а зараз УЄФА збільшило квоту і тепер уже 21 щасливчик (плюс переможець турніру) можуть обійтися без відбіркових раундів. Ось і від України «Динамо» вперше стартує в груповому раунді, минувши сито кваліфікації, яке, втім, в 17-ти стартах киян тільки двічі складалася для них невдало - «Тун» і віденський «Рапід» в 96-му не пускали «Динамо» в групову стадію.
Якщо з нашим чемпіоном все ясно, то з «Шахтарем», який візьме участь у відбірковому раунді (думаю, ні в кого немає сумнівів щодо срібних медалей?) - поки не зовсім. Точніше - не ясно, де і з ким будуть грати «гірники», адже з цього сезону буде відразу дві окремих один від одного кваліфікаційних турніру, які отримали назви «
Шлях чемпіонів» і «
Шлях найсильніших» :)
«Шахтар» для виходу в групу повинен буде пройти «Шлях найсильніших».
Суть цього «Шляху» така:
Другі команди Чехії, Греції, Бельгії, України, Туреччини, Шотландії, Голландії, Португалії, Румунія і третя команда Росії стартують в третьому відбірковому раунді. Жеребкуванням 10 клубів розділять на п'ять пар, переможці яких виходять в раунд стикових матчів, де потрапляють на бронзових призерів чемпіонатів Франції і Німеччини, а так же на четверті команди Англії, Іспанії і Італії.
Однозначно можно сказати, що така зміна регламента піде не на користь срібному призеру нашої прем’єр-ліги, тому що для попадания в групу вже потрібно проходить два раунда, а не один як раніше. Та і зустріч з найсильнішими клубами з Топ-5 чемпіонатів не особливо спокушає. Так ми могли міркувати декілька сезонів назад, але зараз наш срібний призер - фіналіст Кубка УєФА з чималим досвідом виступу в єврокубках, тому потрібно перетворюватися на гранда і доводити, що вихід у фінал не випадковість, а закономірність, яка буде повторюватися в найближчому майбутньому із завидною регулярністю!
Національні чемпіонати ще не завершилися, але вже можна одним очком поглянути на тих, хто ж може стати суперником фіналіста Кубка УєФА.
Чехія:До кінця чемпіонату залишився 3 туру. На другу строчку претендує відразу декілька команд:
2. Спарта - 47 очок
3. Слован - 47
4. Молода Болеслав - 45
5. Сигма - 43 очка.
Більш всього шансів, звичайно ж, в «Спарти» - тут і багатий досвід, і статус місцевого гранда і столична прописка.
Греція:Тут в минулий уїкенд почався плей-офф, який і визначить учасника Ліги чемпіонів в третьому відбірковому раунді від Греції (чемпіон «Олімпіакос» пройде Шлях чемпіонів). На пропуск в ЛЧ претендують «Панатінаїкос» (5 оч.), АєК (4оч.), ПАОК (3 оч.) і «Лариса». Кожний клуб зіграє ще по два матчі.
Бельгія:За тур до кінця чемпіонату в «Андерлехта» і «Стандарда», які розташувалися на двох перших місцях, рівна кількість очок і, в разі рівності очків за підсумками чемпіонату, потрібно зіграти «золотий матч». Тому потрапити в список можливих суперників «Шахтаря» може як одна, так і інша команда.
Туреччина:Ситуація за три тури до кінця:
1. Бешикташ - 62
2. Сивасспор - 60
3. Трабзонспор - 59
4. Галатасарай - 55
Думаю, що ніхто в Україні не був би проти, щоб через три тури розташування команд в «турнирке» залишилося таким же. Тому що грати з «Бешикташом» в групі ЛЧ і «Сивасспором» у відборі - одне задоволення :)
Шотландія:Тут зараз йде серія плей-офф, за підсумками якої і визначаться з представниками в єврокубках на наступний сезон. За три тури до кінця чемпіонату «Рейнджерс на два очки випереджає «Селтік». З «кельтами» «гірники» грали зовсім недавно і тоді команди обмінялися домашніми перемогами - 2:0 в Україні, і 2:1 в Шотландії.
Голландія:Тут все коротко і ясно - «Твенте». Команда Стіва Макларена завоювала срібні медалі і поповнила список можливих суперників «Шахтаря» в третьому відбірковому раунді Ліги чемпіонів.
Португалія:Тут, у принципі, теж все вирішено - «Спортінг». Клуб, якому «Шахтар» поступився місцем в плей-офф Ліги чемпіонів, але як стало ясно, поступився не марно.
Румунія:На друге місце і участь в третьому відбірковому раунді претендує три клуби - бухарестське «Динамо», «Уніря» і «Тімішоара». Залишилося зіграти ще чотири тури, так що команди ще цілком можуть помінятися місцями.
Росія:Чемпіонат в сусідів завершився ще восени, тому ні для кого не секрет, що московське «Динамо» буде третьою командою від Росії в Лізі чемпіонів («Рубін» і ЦСькА вже в групі).
Ось така от підбірка можливих суперників «гірників» в третьому відбірковому раунді Ліги чемпіонів. Тільки «Спортінг» і хтось з шотландських клубів може доставити проблем «Шахтарю», інші клуби можна і потрібно проходити без проблем.
Пройдемо трохи далі і поглянемо на можливих учасників стикових раундів від країн «великої п'ятірки».
Німеччина:На третьому рядку може опинитись будь-яка з першої шістки команд, які в даний момент ведуть відчайдушну боротьбу за «Срібну салатницю».
Звичайно, «Герта», «Вольфсбург» і дортмундська «Боруссія» більш прийнятний варіант, чим «Баварія» і пара півфіналістів КУєФА.
Франція:До завершення чемпіонату залишилося чотири тури і на третю строчку претендують «Ліон», ПСЖ і «Тулуза». Всі, окрім «Ліона» цілком проходимі суперники.
Італія:«Фіорентіна» або «Дженоа». Три тури до кінця, між командами усього три очки. У «фіалок» складніший календар, чим в Генуї, - «Мілан», «Сампа» і «Лечче», тому не виключено, що в стикових матчах Ліги чемпіонів побачимо саме «Дженоа».
Іспанія:Тут також три тури до закінчення чемпіонату, але на четверту строчку претендує більше команд, ніж в Італії.
4. «Валенсія» - 59 оч.
5. «Атлетіко» - 58 оч.
6. «Вільярреал» - 56 оч.
7. «Депортіво» - 56 оч.
Не дивлячись на те, що "кажани" днями «грюкнули» «Реал» 3:0, шанси зайняти четверту строчку в них не високі. А все тому що левантійцам належить виїзд до Мадрида, де місцевий «Атлетіко» розраховує відквитатися за земляків і повернутися на четверту строчку.
Англія:«Арсенал». Більше сказати нічого. «Каноніри», з своєю новою зіркою Андрієм Аршавіним, який продовжує збирати звання «Гравця місяця», стартують в Лізі чемпіонів із стикових матчів.
Також варто сказати, що команди, що поступилися в третьому відбірковому раунді Ліги чемпіонів, продовжать боротьбу в раунді стикових матчів Ліги Європи УєФА. А клуби, що програли в стикових матчах Ліги чемпіонів, потраплять в груповий етап Ліги Європи.
Це ми пробігли по найбільш цікавому для нас шляху, «Шляху найсильніших», але є і інший відбір в груповий етап Ліги чемпіонів, який отримав назву «Шлях чемпіонів». Про нього стисло мова піде нижче.
«Шлях чемпіонів» буде складатися з трьох відбіркових раундів і стикових матчів.
В першому відбірковому раунді зіграють представники країн-«карликів», які займають місця з 48-го по 53 в таблиці коефіцієнтів УЄФА. Переможці трьох пар вийдуть в другий відбірковий раунд, де разом з чемпіонами країн з 16-го по 47-е місце (окрім Ліхтенштейну).
17 щасливчиків другого раунду змішаються з чемпіонами національних асоціацій з місцями в рейтингу від 13-го до 15-го, і після двохматчевих дуелей складуть п'ять пар, переможці яких і складуть компанію найсильнішим клубам Європи в груповому етапі Ліги чемпіонів.
Стартує Ліга чемпіонів вже 30 червня, а «Шахтар» свій перший поєдинок проведе в останній мід-уїк липня. Фінал Ліги чемпіонів намічений на 22 травень і відбудеться в Мадриді на «Сантьяго Бернабеу».
Про новонароджену Лігу Європи поговоримо після поєдинку Кубка України між «Ворсклою» і «Металістом» (13 травня), коли стане ясно, хто займе третю путівку в Лігу Європи «Ворскла», як фіналіст Кубка, або п'ята команда за підсумками чемпіонату.
Таким чином, така зміна регламенту піде на користь командам, які не балують себе не частою появою в Лізі чемпіонів - Ізраїлю, Кіпру, Словаччини, Польщі, та і того ж Уельсу.
Що б потрапити в групу Ліги чемпіонів, наприклад, естонській «Левадії» доведеться двічі зіграти з рівними по силі, а потім спробувати пройти трохи більш сильних «Партизан», «Олімпіакос» або «Андерлехт». Як бачимо це набагато простіше, ніж грати в третьому раунді з «Арсеналом» або «Інтером», як було раніше.
А ось в ситуації з «Шляхом найсильніших», командам стало набагато складніше. Так «Шахтарю» (читай другій команді України), щоб потрапити в груповий етап потрібно обіграти, припустимо «Спортінг» і «Валенсію». Звичайно, не виключений варіант типу «Млада Болеслав» і «Дженоа». Багато в чому такі розклади будуть залежати від посіву команд, який стане відомий після завершення національних чемпіонатів.
За матеріалами:
http://football.sport.com.ua/